piątek, 17 września 2021
logo siodemka
Przeglad talentow 2015

Twórczość literacka uczniów

 

Twórczość literacka uczniów 2017/2018

 

Agatka

O sobie

Utwory

 

Alinka

O sobie

Utwory

 

Matylda

O sobie

Utwory

 

Natalka

O sobie

Utwory

 

Gabrysia

O sobie

Utwory

 

 

 

Baśnie uczniów klasy IV a - rok szkolny 2015/2016

 

"Korkowa tablica" - Aleksandra Gawron

 

"Edmund - rycerz Wspaniały" - Antoni Klepacki

 

 

 


Fraszki uczniów klasy VI a - rok szkolny 2015/2016

Fraszki na szkołę

 

....................................................................................................................................................................................................

Stanisław Lem urodził polski pisarz, filozof i futurolog, przedstawiciel nurtu fantastyki naukowej. Jego twórczość porusza tematy takie jak: rozwój nauki i techniki, natura ludzka, możliwość porozumienia się istot inteligentnych czy miejsce człowieka we Wszechświecie. Dzieła Lema zawierają odniesienia do stanu współczesnego społeczeństwa, refleksje naukowo-filozoficzne na jego temat, a także krytykę ustroju socjalistycznego.
Do najważniejszych dzieł Stanisława Lema zaliczamy następujące powieści:

Człowiek z Marsa (1946)
Astronauci (1951)
Dzienniki gwiazdowe  (1957)
Solaris (1960)
Bajki robotów (1965)
Cyberiada (1965)

 
 

 


Uczniowie klasy szóstej spróbowali swoich sił literackich tworząc opowiadania fantastycznonaukowe.

 


***


   
Żył raz pewien inżynier, wynalazca Filanteros na planecie Droidów.
    Stworzył wiele wynalazków, aż pewnego dnia przyszło mu do głowy, by stworzyć stwora, potężną Hydrę. Miała ona sześć głów zrobionych z uranu i masywne diamentowe ciało. Hydra powstała, ponieważ Firanteros był ciągle atakowany przez natarczywych Krarinów, wielkich platynowych wojowników. Ona miała go chronić. Niestety, pewnego dnia Hydra pod wpływem uderzenia potężnego lasera została zraniona i uciekła w głąb miasta Eriny. Erina była to królowa miasta Tytanów na planecie Droidów. Potwór spowodował ogromne szkody. Zniszczył sporą część miasta. Królowa nie miała wyboru, musiała wskrzesić do życia Malaksera Wielkiego. Malakser był rycerzem cienia. Jego pancerz był wykuty z litego brązu a miecz z ognia wulkanu Ksiris. Rycerz walczył z Hydrą odnosząc liczne obrażenia i w ostateczności poległ. Bestia nie patrzyła już na nic, zaczęła zabijać mieszkańców miasta. Królowa nie chcąc patrzeć jak jej lud kona, sprowadziła z innego miasta rycerzy Lagrytana. Armia walczyła dzielnie i po kilku dniach walki wojownicy pokonali Hydrę.
     Miasto zostało ocalone. Królowa zapytała, jak tego dokonali i usłyszała od generała armii: „ Każdy jest do pokonania, tylko trzeba znać jego słaby punkt”.

Autor Bartek Jurkiewicz

 

Mechonika


   
Gdzieś bardzo daleko, po za zasięgiem słońca, daleko w kosmosie była sobie planeta ,,Cybertronika". Na tej planecie żyła sobie królowa Mechonika.
    Pewnego dnia, gdy Mechonika poszła na przechadzkę porwał ją cybersmok. Zabrał ją na szczyt Miedzianej Góry. Zamknął ją w żelaznej wieży i nie wypuszczał. Wielu śmiałków chciało uratować Mechonikę. Pierwszy śmiałek miał na imię Złoturiusz, był bardzo mocny i twardy. Niestety to nie wystarczyło by uratować królową. Gdy tylko zbliżył się do wieży, cybersmok rozkruszył go swoim żelaznym ogonem. Następny śmiałek miał na imię Srebrzysty, ale niestety, gdy on także zbliżył się do wieży, skończył tak samo jak Złoturiusz. Kolejny robot nawet nie próbował ratować Mechoniki. Mieszkał na Miedzianej Górze i był zrobiony z ostrych kawałków miedzi, a na imię miał Miedziurek. Zbliżył się do wieży, w której zamknięta była królowa, cybersmok uderzył go swoim ogonem, lecz Miedziurek nie poddał się tak łatwo jak poprzedni śmiałkowie i rozbił żelazną powłokę cybersmoka swoimi miedzianymi kawałkami.
     Mechonika była tak wdzięczna Miedziurkowi i ogłosiła go królem Cybertroniki.

Autor Kinga Wicher

 

Mike i księżniczka


    
W innej galaktyce istniała planeta z diamentu. Nazywała się Diammena. Mieszkały na niej roboty z przeróżnych kryształów. Wszystkie te roboty miały dobre, ludzkie serce, kochały się i szanowały nawzajem. Na tej planecie były morza i oceany z miodu i mleka. Cierpienie, głód i ból były mieszkańcom nieznane.
     Tuż obok Diammeny znajdowała się planeta wojny, mordu i zniszczenia. Planeta i jej mieszkańcy byli wykonani z miedzi, roboty na niej nie miały serca, niszczyły się nawzajem i powodowały różne katastrofy. Nikt tam nie mógł żyć spokojnie. Planeta nazywała się Murder. Planety pozostawały w sporze, ale nie prowadziły wojen.
Na Diammenie mieszkała piękna księżniczka-robot o imieniu Eyelade. Miała piękne oczy ze srebra i usta jak z jedwabiu, a serce jej było tak dobre, jakiego nie posiadał żaden mieszkaniec Diammeny. Lubiła śpiewać piękne piosenki, a jej śpiew mógł doprowadzić do płaczu całą galaktykę, tak wzruszał i zachwycał jednocześnie. Wielu mieszkańców planety prosiło ją o rękę, ona jednak nie chciała nikogo.
     Zakochał się w niej też pewien biedak z planety Murder, imieniem Mike. Jako jeden z niewielu mieszkańców tej planety miał dobre serce. Zawsze marzył o tym, żeby mieszkać na Diammenie, ale niestety wiedział, że to niemożliwe, ponieważ on był cały z miedzi – od razu było wiadomo, z jakiej planety pochodzi. Każdy wiedział, że Diammena i Murder toczą wieczne kłótnie. Bał się, że będzie źle przyjęty przez mieszkańców Diammeny. Jednak Mike nie mógł przestać myśleć o Eyelade. Podsłuchał pewnego dnia rozmowę króla planety Murder z generałem. Okazało się, że planują spisek, aby zaatakować Diammenę. Mike postanowił uratować księżniczkę Eyelade i wkradł się na pokład rakiety kosmicznej należącej do jednej z jednostek wojskowych. Kiedy napastnicy wylądowali i rozbili obóz, aby zaatakować nocą, Mike wkradł się do pałacu i porwał śpiącą Eyelade. Potem wrócił do obozu, ukradł całą broń i odleciał z wciąż śpiącą księżniczką. Polecieli na pustą planetę. Księżniczka, kiedy się obudziła, na początku nie wiedziała, co się stało, ale Mike jej wszystko wyjaśnił. Parę miesięcy później wrócili na Diammenę, gdzie się pobrali.
     Wkrótce też doczekali się dwójki zmutowanych miedziano – diamentowych dzieci. A potem żyli długo i szczęśliwie.

Autor Kalina Muchowicz

 

Alu


  
Tito był odkrywcą i podróżnikiem mieszkającym na planecie wykonanej z aluminium zwanej Alu.
    Poleciał raz Tito na planetę zbudowana ze stali. Gdy wylądował, zobaczył przepiękne domy zbudowane z magnesu, a w nich mieszkały małe robociki przypominające robopsy. Dowiedział się, że takie domy wykonuje pewna miła i uprzejma maszyna Turbozosia. Postanowił zabrać tę maszynę na swoją planetę, aby i tam zbudowała domy. Maszyna na Alu zbadała podłoże oraz temperaturę i zaczęła budować budowle z lodu. Zbudowała wiele pięknych, potężnych, lodowych domów. Jednak nie wiedziała, że gdy planeta obróci się w stronę gwiazdy zrobi się ciepło, które roztopi budowle.
    Roboty przeprowadziły się na planetę Stalówka i mieszkały w ulubionych lodowych domach, a Alu zamieszkiwana była tylko zimą.


Autor Maciej Kozub


Planeta 51


  
Opisuję obca planetę 51. Cała planeta pokryta jest fioletowym lodem. Miejsce to przypomina zamarzniętego borówkowego loda, na którym zamieszkują roboty. Mieszkańcy są zbudowani z twardego tworzywa. Są zielonego koloru i mają specyficzny zapach brzoskwini. Roboty są życzliwe, uśmiechnięte i pomysłowe.
    Pewnego dnia na planecie wylądował kosmiczny statek. Ze statku wyszły cybermrówki. Cybermrówki był wrogo nastawione do mieszkańców lodowej krainy. Chciały zniszczyć domy robotów. Roboty, aby uniknąć zniszczenia postanowiły zaprosić cybermrówki do zamieszkania z nimi. Walka i zniszczenie nie prowadzą do niczego dobrego.

    Cybermrówki zaskoczone propozycją robotów zgodziły się. Zamieszali razem, budowali i pracowali. Wspólnie bawili się, co doprowadziło do wielkiej przyjaźni.

Autor Dominika Bałła

Szukaj w serwisie

Chronimy dzieci - certyfikat
Chronimy dzieci - certyfikat
MegaMisja
MegaMisja
Karta Dużej Rodziny

Lepsza Szkoła
Lepsza Szkoła
Zwalniam przed szkołą
Zwalniam przed szkołą
Logowanie
login:


haslo:
2009-2020 © SIODEMKA.TARNOW.PL      Utrzymanie strony i poczty e-mail sponsoruje marketingserwis.pl

agencja marketingowa J13